W roku szkolnym 2015 / 2016 44 uczniów klas I – VI Gminnego Zespołu Szkół w Iwanowicach wzięło udział w ,,zielonej szkole” w Ustroniu Morskim. Wyjazd trwał od 5 do 15 czerwca. Nad morze uczniowie podróżowali pociągiem relacji Kraków – Ustronie Morskie. Przez 10 dni ich bezpieczną przystanią był Ośrodek Wypoczynkowo – Rehabilitacyjny Eva.
Dobrze zorganizowana ,,zielona szkoła” umiejętnie łączy ze sobą edukację i aktywny wypoczynek. Ta atrakcyjna forma realizacji programu nauczania jest zazwyczaj organizowana w miejscowości posiadającej walory przyrodnicze i uzdrowiskowe. W taki właśnie sposób została zaplanowana i zrealizowana iwanowicka ,,zielona szkoła”. Uczniowie plażowali i świadomie poddawali się talasoterapii. Spacery po wybrzeżu Bałtyku miały szczególne znaczenie prozdrowotne, gdyż mieszkańcy województwa małopolskiego często cierpią na schorzenia wynikające z niedoboru jodu. Ponadto młodzież aż 7 razy uczestniczyła w zajęciach na nowoczesnym basenie Helios. Tam pod czujnym okiem ratowników uczniowie doskonalili swoje umiejętności pływackie. Ponadto na basenie można było korzystać ze zjeżdżalni i wanien z hydromasażem. Z kolei bogata baza sportowa Ośrodka Wypoczynkowo – Rehabilitacyjnego Eva pozwalała na organizację popołudniowych zajęć z piłki plażowej i piłki nożnej. Uczniowie korzystali też z przyrządów do ćwiczeń tworzących siłownię pod gołym niebem.
Każdy dzień pobytu był wartościowo zorganizowany. Uczniowie zwiedzali ciekawe miejsca, uczestniczyli w lekcjach muzealnych, słuchali wykładów przewodników. Tym samym mieli możliwość znacznie poszerzyć swoje wiadomości z różnorodnych dziedzin oraz zwiększyć swoje umiejętności.
7 czerwca 2016 roku uczestnicy ,,zielonej szkoły” wzięli udział w prelekcji i zajęciach praktycznych w Skansenie Chleba w Ustroniu Morskim. Uczniowie poznali historię piekarstwa i obejrzeli przyrządy służące od starożytności po czasy współczesne do uprawy roli, pozyskiwania mąki i wypieku chleba. Młodzież miała też sposobność uformować własne bułeczki. Następnego dnia uczniowie wzięli udział w wycieczce do Dobrzycy. Celem ich podróży był unikalny kompleks ogrodowy o nazwie Hortulus, w którym zrealizowali interesującą lekcję przyrody pt. Rośliny i zwierzęta-Symbioza dająca życie. Najpierw uczniowie poznawali pod fachową opieką przewodniczki zwyczaje ptaków zamieszkujących brzozowy zagajnik, drzewa występujące w celtyckim kalendarzu i sposoby formowania naturalnych, roślinnych labiryntów. Potem uczniowie odwiedzili Ogrody Tematyczne. Tam razem wzięli udział w lekcji przyrody poświęconej roślinom typowym dla ogrodów: japońskiego, śródziemnomorskiego, francuskiego i ziołowego. 9 czerwca młodzież uczestniczyła w niecodziennych zajęciach z zakresu ekologii. Otóż w miejscowości Kukinka znajduje się unikatowa na skalę Polski farma fotowoltaiczna. Uczniowie poznali zasady pozyskiwania energii przy pomocy paneli solarnych. Mogli też obejrzeć wiatraki prądotwórcze oraz staw, który powstał na miejscu gigantycznego zbiornika na ścieki kanalizacyjne. Uczestnicy wyjazdu odwiedzili też Western Park, gdzie dzięki lekcji w plenerze poznali życie pierwszych amerykańskich osadników. 10 czerwca młodzież zwiedziła pod opieką pani przewodnik Koszalin. Uczniowie zobaczyli między innymi: Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego, Katedrę Niepokalanego Poczęcia NMP i gotycki Dom Kata. Wiele cennych informacji na temat starego drzewostanu i pomników przyrody zostało przekazanych na terenie rozległego Parku im. Książąt Pomorskich. Uczniowie zwiedzili też Skansen Kultury Jamneńskiej oraz muzeum zlokalizowane na terenie dawnego Pałacu Młynarza. Szczególną atrakcją był pobyt w Wiosce Indiańskiej. Podczas lekcji w terenie uczniowie poznali życie codzienne i szeroko pojętą kulturę Indian północno – zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej oraz Indian prerii.
Zrealizowana w wiosce edukacyjna ścieżka przyrodnicza poszerzyła wiedzę uczniów na temat roślin pochodzących z obu Ameryk i uprawianych oraz wykorzystywanych w kuchni w Europie.
Młodzież wzięła też udział w zajęciach ze sprawności i koordynacji ruchowej w Parku Linowym ,,Gibon” w Ustroniu Morskim. Następnego dnia uczestnicy ,,zielonej szkoły” podziwiali krajobraz polskiego wybrzeża z perspektywy latarni morskiej w Gąskach. Uczniowie odbyli też podróż ciuchcią do miejscowego kompleksu parkowo – pałacowego. Ich szczególnym obiektem zainteresowań były stare i rzadkie drzewa pochodzące z drugiej połowy XIX wieku.
W czasie ścieżki zdrowia poznali bagienne solniska nadmorskie, wydmy białe i szare oraz nadmorską roślinność chronioną.
Uczestnicy wycieczki mieli także sposobność obejrzeć edukacyjne filmy nagrane w technologii 7D. 12 czerwca młodzież przyglądała się ujściu rzeki Czerwonej do Morza Bałtyckiego. Przy okazji uczniowie poznali zwyczaje łabędzi oraz podziwiali skupisko dziko rosnących irysów. Młodzież zwiedziła też kościół parafialny w Ustroniu oraz zaznajomiła się z atrakcjami turystycznym Kołobrzegu. Pani przewodnik pokazała uczestnikom wycieczki między innymi: marinę, bazylikę katedralną, Pomnik Tysiąclecia i ratusz. Młodzież wzięła też udział w zajęciach w osadzie pirackiej oraz degustowała solankę wykorzystywaną do leczenia chorób górnych dróg oddechowych, krążenia i stawów. Następnego dnia uczniowie znów odwiedzili Kołobrzeg. Tym razem płynęli statkiem, a po rejsie podziwiali latarnię morską i pomnik komandora Stanisława Mieszkowskiego. Młodzież zwiedziła również unikatowe Mysie Miasto. Była to niezwykła okazja do bliższego zapoznania się z życiem gryzoni. Ostatniego dnia pobytu uczniowie wzięli udział w zawodach na torach bowlingowych.
Na stronie internetowej szkoły były na bieżąco zamieszczane pisemne sprawozdania z realizacji programu „Zielonej Szkoły” oraz fotografie utrwalające ciekawe miejsca, obiekty, chwile i zdarzenia. Uczniowie w zespołach wykonali prace plastyczne pt. Piękno nadmorskiej przyrody, a indywidualne prace fotograficzne uczniów wykonane na konkurs pt. Ta chwila na zawsze zostanie w mojej pamięci stanowią ciekawą ilustrację dziecięcych wrażeń i przeżyć. Przeprowadzone podczas pobytu konkursy i quizy sprawdzające stopień opanowania materiału programowego „Zielonej szkoły” wykazały pokaźny przyrost wiedzy uczniów.
Z powyższego jednoznacznie wynika, że cele „Zielonej Szkoły” zostały zrealizowane.
Ten pełen wartościowych zajęć i ciekawych atrakcji pobyt nie byłby możliwy bez finansowego wsparcia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. W związku z tym wyrażamy głęboką wdzięczność za przekazaną pomoc finansową wspierającą edukacje ekologiczną i profilaktykę zdrowotną dzieci ze szkoły w Iwanowicach.
Anna Miśkiewicz